מאמרים
היסטוריה, זיכרונות
תרבות
Français English عربى  Etc.

29/1/2013-15/4/2019
In Memoriam / לזכרו של נלסון מנדלה "מדיבה" - 2013-1918 / מסע ארוך בדרך לחירות, מאת נלסון מנדלה חדש
האנשים השקופים במאהל חסרי הבית בארלוזורוב בת"א / כתב וצילם: יוסף אלגזי
יום הזעם נגד תוכנית פראוור / הממשלה הכריזה מלחמה נגד הבדואים
מצרים: יולי 1952, יולי 2013 / יוסף אלגזי
מה אנו חבים לברדלי מנינג - מאת אוואן ג'ונס
הפנים המכוערות מאוד של ישראל: גזענות של יום-יום
הצעיר שניצח ללא נשק את הצבא החזק ביותר במזרח התיכון
יגאל סרנה: חייו של הילד מת מוחמד
נחנכה ככר ע"ש אמיל חביבי בחיפה / دشنت مدينة حيفا دوار على اسم أميل حبيبي
יוסף אלגזי: קדושת החיים כנגד פולחן המוות
- ע. הילדסהיים: התוכנית הכלכלית של לפיד / - יעלון בעיני ראש השב"כ לשעבר / - י. גורביץ': על שר הפנים גדעון סער
נאום הרעב: מכתבו של האסיר הפלסטיני סאמר אלעיסאווי לחברה הישראלית
שתיקת הכבשים. בעקבות הקרנת הראיון בטלוויזיה עם "א' ממשרד התחבורה" בפרשת משה קצב / יוסף אלגזי
דו"ח הגזענות בישראל 2012
עודד פלר ויונתן ברמן: הלסבית לא הביאה ראיות. אפשר לישון טוב בלילה. / אות יקיר זכויות האדם הוענק לעודד פלר
סלמאן מצאלחה: סוריה האחרת
כנס "צוותא" בת"א לסיכול תוכנית הממשלה לנישולם של הבדואים מאדמתם בנגב / YouTube
8 במארס, יום האשה הבינלאומי / האתגר שמציבה ג'ומאנא חדאד מלבנון
הדרך ללינץ' עוברת בכנסת / מתוך אתר "שישים ואחת"
יוסי רוזנמן: אזרחי ישראל הפכו מטרה לסחיטה
ארגוני זכויות אדם קוראים ליועץ המשפטי לממשלה להורות על פתיחת חקירה לנסיבות מותו של האסיר ערפאת ג'רדאת
הגנתם של נשיא התעשיינים לשעבר, יו"ר ההסתדרות, השופט בדימוס זמיר וח"כ מסיעת חד"ש על בית-הדין לעבודה אינה צודקת / י.אלגזי
תשתקי כשאת מדברת אלי / ואן דר גראף אחותך
חורבן בבקעת הירדן הכבושה
הבחירות לכנסת ה-19: התוצאה שגרמה לי הרבה סיפוק ונחת / יוסף אלגזי
יגאל סרנה: חודשיים אחרי המלחמה. מסע דרומה.
תורכיה: הפמיניסטית פינאר סלק (Pinar Selek) נדונה למאסר עולם / י.אלגזי

הבחירות לכנסת ה-19:

התוצאה שגרמה לי הרבה סיפוק ונחת

 

כן, כשהתפרסמו התוצאות הסופיות של הבחירות לכנסת ה-19 שנערכו ב-22 בינואר 2013 תוצאה אחת במיוחד גרמה לי נחת וסיפוק ורב: הרשימה של חסידי כהנא-כך בדמותה של רשימת "עוצמה לישראל" בראשותם של אריה אלדד ומיכאל בן ארי (זה האחרון התגאה לא אחת בעברו בתנועת כהנא-כך) לא עברה את אחוז החסימה, ובכך נחסמה דרכם לכנסת בשנים הקרובות. שמחתי גם לאיד שקולותיהם של אותם 66,840 אנשים שהצביעו בעד רשימה זו הושלכו לפח. 

נשוב שנים לאחור ונזכיר מקצת מעלליו הגזעניים של  מאיר כהנא. בהמשך ראו באמצעות סרטון קצר מאוד שהתפרסם בערוץ nana10 מה היתה השקפת הנביא לגזענות ומהי השקפת חסידיו בהווה. אסתפק כאן בתזכורות קצרות אחדות: בבחירות לכנסת ה-11 באוגוסט 1984 נבחר כהנא לכנסת. באותה תקופה דחה היועץ המשפטי לממשלה דאז יצחק זמיר וחברי כנסת רבים את הבקשה שהפנינו הסופר המנוח מרדכי אבי-שאול ואני להוציא את תנועת כך של כהנא אל מחוץ לחוק בשל עמדותיה הגזעניות הבוטות.

אחד החוקים שכהנא הציע בכנסת היה "אזרח מדינת ישראל יכול להיות רק בן העם היהודי".  לפי הצעתו, לא-יהודי שיקבל את מרות היהודים ויסכים לשלם מס ולוותר על זכותו לכהן בכל תפקיד שררה לא ייחשב לאזרח אלא ל"גר תושב". חוק נוסף, למניעת התבוללות , גזר עונש מאסר על יהודי וערבייה או ערבי ויהודייה שיבואו במגע מיני או בקשר נישואין. לטענת תומכיו, הצעות אלו נלקחו מתוך ספרי ההלכה. מתנגדיו, ובכללם ח"כ מיכאל  איתן, השוו את הצעת החוק של כהנא לחוקי נירנברג שחוקקו הנאצים בשלטון בגרמניה אשר אסרו  על יהודים להיות אזרחי גרמניה או להתחתן עם גרמניות.

רק כעבור ארבע שנים, באוקטובר 1988 פסלה ועדת הבחירות המרכזית את תנועת כך מהתמודדות בבחירות לכנסת ה-12  לאחר שנקבע שמטרותיה גזעניות. החלטתה אושרה בידי בית המשפט העליון. במסגרת פסק הדין קבע נשיא בית המשפט העליון השופט מאיר שמגר:

"מטרותיה ומעשיה של המערערת הם באופן ברור גזעניים: ליבוי היצרים השיטתי על יסוד לאומי-אתני המביא איבה ומדנים ומעמיק תהום, קריאה לשלילה אלימה של זכויות, לביזוי שיטתי ומכוון של חלקי אוכלוסייה מוגדרים, המאובחנים לפי יסוד לאומי-אתני, ולהשפלתם באופן הדומה להחריד לגרועות שבדוגמאות בהן התנסה העם היהודי - כל אלה די בהם, לאור החומר הרב שהוגש לנו, כדי לבסס את המסקנה בדבר ההסתה לגזענות. עוצמת פעולתה של המערערת בכל צורותיה, הקיצוניות שבהצגת הנושאים ובמעשים המתלווים אליהם והעיוות החמור של אופייה של המדינה ושל משטרה הנובעים מכך, כל אלה מקנים למטרות ולמעשים את החומרה המפליגה, שדי בה כדי לבסס החלטתה של ועדת הבחירות המרכזית". 

רק ב-1994 הוכרזה תנועת כך על-ידי ממשלת ישראל כארגון טרור והוצאה אל מחוץ לחוק. כמו כן היא נכללה ברשימת ארגוני הטרור באיחוד האירופי, בארה"ב, בקנדה ובמדינות נוספות. על תנועת כך ומנהיגה מאיר כהנא ראו את ספרו של יאיר קוטלר "הייל כהנא" (הוצאת מודן, 1985).

תזכורות אלו הן חשובות כאשר שומעים את מיכאל בן ארי וחבר מרעיו מתגאים בעברם בתנועת כך של כהנא.

כל מי שעקב בשנים האחרונות אחר הצהרותיהם ופעילותם בכנסת וברחוב של אריה אלדד ומיכאל בן ארי וכן תעמולתם ופעולותיהם במהלך מערכת הבחירות לכנסת ה-19 - מבחין בנקל את המהות השקפותיהם, מטרותיהם ופעולותיהם של השניים. הם וחסידיהם ארגנו בין השאר תהלוכות גזעניות ובריוניות ביישובים ערבים במשולש וכן בשכונת התקווה בתל-אביב נגד מהגרי עבודה ופליטים מאפריקה השחורה.

ביום הבחירות לכנסת, המפגשים שלי  עם חסידיהם של אריה אלדד ומיכאל בן ארי ליד הקלפיות היה לדידי מצמרר. כשלון רשימתם בבחירות לכנסת היוו הקלה גדולה והסבו לי נחת רב.

 

שימו לב לסיסמאות בהפגנה של בן ארי וחבר מרעיו

 

ולסיום ראו כתבה ששודרה בערוץ 10 כפי שהתפרסמה באתר nana10:         

 

תנועת כ"ך מציגה - הרב כהנא לילדים: "קרא להוצאת הגויים מארץ ישראל"

 

31.10.2012 / אביעד גליקמן

בעיני רבים הרב מאיר כהנא מסמל גזענות חשוכה, אבל ממשיכי דרכו נחושים להעביר את המסר גם לדורות הבאים. בסרטון האנימציה, הערוך בגסות מסוימת, הם חושפים גם את הילדים למורשת כהנא, שתנועתו הוכרזה כארגון טרור בישראל. "אחת התכונות שאפיינו את הרב כהנא זה לדבוק באמת בלי חשש מה יאמרו עליו היהודים או הגויים", נאמר בסרט:

http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=934358

 22 שנה לאחר שנרצח, מורשתו של הרב מאיר כהנא עדיין חיה וקיימת. תנועת כ"ך אמנם הוכרזה ארגון טרור כבר ב-1994, אבל פעיליה ממשיכים להפיץ את תורתו של כהנא. מחר באזכרה השנתית יוקרן בפעם הראשונה הסרטון "בעל הנס – כהנא לילדים".

 "אחת התכונות שאפיינו את הרב כהנא זה לדבוק באמת בלי חשש מה יאמרו עליו היהודים או הגויים. הרב כהנא ירא רק מהקב"ה", נאמר בסרט האנימציה. "הוא קרא להוצאת הגויים מארץ ישראל, להחזרת השליטה היהודית בהר הבית, להחלת הריבונות היהודית על כל חלקי ארץ ישראל ולהשבת הכבוד היהודי"

בסרטון, הערוך בגסות מסוימת, מתבקשים שני ילדים לכתוב לבית הספר עבודה על כהנא ולשם כך נפגשים עם ממשיכי דרכו ושומעים מהם על פועלו. את רעיונותיו של כהנא, כמו למשל רעיון הטרנספר, בחרו להציג כך: "הרב כהנא יצא בקריאה להוציא את כל הגויים מנחלת אבותינו, הוא הבין שאם לא נוציא אותם מהארץ, יבואו על עם ישראל מלחמות וצרות רבות".

* * *

יאיר לפיד - התבטאויות בניחוח גזעני

עוד טרם הספיק לתפוס את מושבו בכנסת פלט מייסד וראש רשימת "יש עתיד" שתי אמירות בעלות ניחוח גזעני. ימים אחדים לפני הבחירות, בראיון בתוכנית "פגוש את העיתונות", פלט לפיד: "תראי איך ש"ס עם 11 מנדטים מסובבים את כל מדינת ישראל על האצבע הקטנה שלהם, אז צריך שתהיה מפלגה שעושה אותו הדבר בשביל רוב הציבור הישראלי... לא בשביל פר... לא בשביל קבוצה". הביטוי "פר" שנחתך באמצע הובן על-ידי רבים כמי שביקש לומר "פְרֶנְקִים". לאחר מכן נוח היה ללפיד לערוך את דבריו...

עם היוודע תוצאות הבחירות לכנסת, כשנשאל יאיר לפיד האם יהיה מוכן ליטול חלק בגוש חוסם מול ונגד ליכוד-ביתנו ושות', השיב לפיד: "זה לא הולך לקרות, לא נעשה גוש חוסם עם החנין זועביז..." – מגעיל ומזעזע. מעניין מה היה מגיב על כך אביו המנוח, טומי לפיד, שחווה את השואה?

יוסף אלגזי

 

29/1/2013