מאמרים
היסטוריה, זיכרונות
תרבות
Français English عربى  Etc.

29/1/2013-15/4/2019
In Memoriam / לזכרו של נלסון מנדלה "מדיבה" - 2013-1918 / מסע ארוך בדרך לחירות, מאת נלסון מנדלה חדש
האנשים השקופים במאהל חסרי הבית בארלוזורוב בת"א / כתב וצילם: יוסף אלגזי
יום הזעם נגד תוכנית פראוור / הממשלה הכריזה מלחמה נגד הבדואים
מצרים: יולי 1952, יולי 2013 / יוסף אלגזי
מה אנו חבים לברדלי מנינג - מאת אוואן ג'ונס
הפנים המכוערות מאוד של ישראל: גזענות של יום-יום
הצעיר שניצח ללא נשק את הצבא החזק ביותר במזרח התיכון
יגאל סרנה: חייו של הילד מת מוחמד
נחנכה ככר ע"ש אמיל חביבי בחיפה / دشنت مدينة حيفا دوار على اسم أميل حبيبي
יוסף אלגזי: קדושת החיים כנגד פולחן המוות
- ע. הילדסהיים: התוכנית הכלכלית של לפיד / - יעלון בעיני ראש השב"כ לשעבר / - י. גורביץ': על שר הפנים גדעון סער
נאום הרעב: מכתבו של האסיר הפלסטיני סאמר אלעיסאווי לחברה הישראלית
שתיקת הכבשים. בעקבות הקרנת הראיון בטלוויזיה עם "א' ממשרד התחבורה" בפרשת משה קצב / יוסף אלגזי
דו"ח הגזענות בישראל 2012
עודד פלר ויונתן ברמן: הלסבית לא הביאה ראיות. אפשר לישון טוב בלילה. / אות יקיר זכויות האדם הוענק לעודד פלר
סלמאן מצאלחה: סוריה האחרת
כנס "צוותא" בת"א לסיכול תוכנית הממשלה לנישולם של הבדואים מאדמתם בנגב / YouTube
8 במארס, יום האשה הבינלאומי / האתגר שמציבה ג'ומאנא חדאד מלבנון
הדרך ללינץ' עוברת בכנסת / מתוך אתר "שישים ואחת"
יוסי רוזנמן: אזרחי ישראל הפכו מטרה לסחיטה
ארגוני זכויות אדם קוראים ליועץ המשפטי לממשלה להורות על פתיחת חקירה לנסיבות מותו של האסיר ערפאת ג'רדאת
הגנתם של נשיא התעשיינים לשעבר, יו"ר ההסתדרות, השופט בדימוס זמיר וח"כ מסיעת חד"ש על בית-הדין לעבודה אינה צודקת / י.אלגזי
תשתקי כשאת מדברת אלי / ואן דר גראף אחותך
חורבן בבקעת הירדן הכבושה
הבחירות לכנסת ה-19: התוצאה שגרמה לי הרבה סיפוק ונחת / יוסף אלגזי
יגאל סרנה: חודשיים אחרי המלחמה. מסע דרומה.
תורכיה: הפמיניסטית פינאר סלק (Pinar Selek) נדונה למאסר עולם / י.אלגזי

שתיקת הכבשים

בעקבות הקרנת הראיון בטלוויזיה עם "א' ממשרד התחבורה" בפרשת משה קצב

החלטתה של האשה שנודעה בפרשת מעלליו של משה קצב בכינוי "א' ממשרד התחבורה" לחשוף את זהותה  בשמה המלא – אודליה כרמון – ואף את קלסתר פניה, היא בלי ספק החלטה אמיצה. זה קרה במהלך ראיון חושפני, טרגי וכואב שהעניקה  לאילנה דיין בתוכנית "עובדה" ששודרה בערוץ 2 של הטלוויזיה ביום ב' ה-18.3.2013. חלק מהתיאורים הפלסטיים שהציגה  כרמון בראיון עימה על מעלליו של קצב עוררו גועל, שאת נפש וזעזוע.

 

ב-11 ביולי 2006, אודליה כרמון, אז יועצת התקשורת של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, החליטה לנקוט במהלך מסוכן מבחינתה - להתראיין בעילום שם ל"מעריב", ולספר על מסכת ההטרדות המיניות שעברה כשעבדה תחת משה קצב במשרד התחבורה. ב-2006 כרמון  לא הזדהתה, היא נותרה אלמונית. ואולם במהלך הראיון הטלוויזיוני שהעניקה עתה לאילנה דיין גילתה כרמון שאת החלטתה ב-2006 לחשוף טפח ממעלליו של קצב  היא קיבלה לאחר שקצב עצמו התלונן כי עובדת אחרת, "א' מבית הנשיא", מנסה כביכול לסחוט אותו על רקע מיני.

 

   אודליה כרמון

 

תוך כדי צפייה בראיון עם כרמון בטלוויזיה, עלו בדעתי אי-אלו כותרות שניתן היה להכתיר בהן את הראיון. לבסוף, בחרתי בכותרת: שתיקה הכבשים. מדוע?  כרמון נהגה בניגוד מוחלט לאלה מקרב העילית הפוליטית של מדינת ישראל ולאותם עיתונאי צמרת, אשר ידעו על מעלליו של משה קצב ושתקו. יש לציין ולזכור שקצב כיהן מטעם הליכוד במשרות ממלכתיות רמות במדינת ישראל: ראש עיר, חבר-כנסת, שר בממשלה ונשיא המדינה.

 

חלק מאותם פוליטיקאים שהיו מודעים למעלליו של קצב הצביע בכנסת בעד בחירתו לכהונה הרמה של נשיא המדינה. הם ידעו והחרישו. נזכור, קצב זכה בכהונת נשיא המדינה גם בזכות קולותיהם של חברי כנסת מהשמאל, זה הממוסד וזה המהפכני כביכול. את מעלליו של קצב חשפו מספר נשים, מקורבנותיו של קצב, שאזרו אומץ וכוח נפשי רב והעידו נגדו בתקשורת, במשטרה ומאוחר יותר בבית המשפט. איננו יודעים אם גם נשים נוספות נפלו קורבן למעלליו של קצב אך משיקולים שונים הן העדיפו לא להיחשף ולנצור את לשונן וכן את כאבן בליבן.

 

אחרי שמסכת מעלליו של קצב פרצה לתקשורת והגיעה לידיעת הציבור הרחב בארץ (ובעולם), נהג קצב במצח נחושה. צווחותיו במסיבת העיתונאים אותה הוא קיים ב-24.1.2007, כשהוא עדיין ממלא את תפקיד נשיא המדינה,  הזכירו קוזק נגזל. מי שעקבו אחר נאומו ההיסטרי של קצב באותה מסיבת עיתונאים בבית הנשיא  בירושלים זוכרים בוודאי גם כיצד הוא השתלח בעיתונאי גדי סוקניק מערוץ 2 של הטלוויזיה. קצב צווח לעברו: "תואיל אתה להמתין, דיברת מספיק - הערב אני מדבר! אתה דיברת שישה חודשים מספיק, עכשיו אני מדבר! עכשיו זה זכותי לדבר! עכשיו זכותי לדבר! לא מוצא חן בעיניך, אתה יכול להסתלק מפה! אתה יכול להסתלק מפה! אתה אמרת די שישה חודשים, אני לא דיברתי כלום! לא נעים לך לשמוע את האמת?! לא נעים לך לשמוע את האמת?! ערוץ 2... כן, (אני אסתדר) ערוץ 2... כן, ערוץ 2, זה אותו ערוץ 2 שבמשך שישה חודשים שופך את דמי".

 

הצווחות של קצב כלפי סוקניק הזכירו לי חוויה אישית, אך יחסית מינורית. זה קרה במסיבת עיתונאים שקצב ערך במסגרת תפקידו כממונה מטעם הממשלה על ענייני האוכלוסייה הערבית בישראל. קצב שלא היה מוכן לשמוע שום  ביקורת צווח עלי בהיסטריה על שהעזתי להפנות אליו שאלה שקיפלה בתוכה דברי ביקורת כלפי מדיניות הממשלה ביחסה כלפי האזרחים הערבים במדינת ישראל.

 

בינואר 1998, במסיבת עיתונאים שקצב קיים במסגרת תפקידו כממונה מטעם הממשלה על תחום האוכלוסייה ערבית בישראל, חולק "דו"ח סיכום פעולות משרדי הממשלה לשנת 1997 במגזר הלא-יהודי". בדיעבד התברר כי מן הדו"ח נתלש דף, עמוד 11, מבלי שנמסר על כך לעיתונאים. בעמוד שנתלש הופיעה טבלה השוואתית של "תקציבי הפיתוח למגזר הלא-יהודי בשנים 1997-1992    (במיליוני שקלים)". מהטבלה עלה, כי בשנת  1997 לעומת שנת 1996,  היו קיצוצים דרסטיים של עשרות אחוזים בתקציבי הפיתוח למגזר הערבי. במשרד 
תקציב החינוך, התרבות והספורט קוצץ ב-20%; במשרד הדתות - ב-8.3%; במשרד התעשייה והמסחר - ב-51.7%; במשרד החקלאות - ב-67.7%; במשרד התיירות-  ב-18.9%; ובמשרד הבריאות - ב-41.5%. יועץ התקשורת של קצב אישר בזמנו שאכן נתלש עמוד 11. מדוע? "בטעות הודפסה בעמוד טבלה שמתייחסת לשנים לא רלוונטיות  (1997-1992) הכוללות גם את פעולות הממשלה הקודמת, ולכן הוחלט להוציאה", הוא טען.

 

קצב מרצה מאז דצמבר 2011 שבע שנות מאסר לאחר שהורשע בבית המשפט בביצוע עבירות אונס, מעשה מגונה בכוח והטרדה מינית של נשים שהיו כפופות למרותו בעת שכיהן כשר בממשלה וכנשיא המדינה וכן בשיבוש מהלכי משפט.

במקביל לשידור בערוץ 2 בטלוויזיה ראה אור גם ספרה של אודליה כרמון "אשת סוד" בהוצאת כנרת-זמורה-ביתן. העיתוי בו נערך הראיון עם כרמון, וכן הוצאת ספרה לאור, לא היה מוצלח. הגילויים של "א' ממשרד התחבורה" נבלעו במבול הידיעות והפרשנויות לקראת ביקורו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בישראל וברשות הפלסטינית. יש לקוות שאחרי הביקור הנשיאותי האמריקאי יתפנו אמצעי התקשורת ודעת הקהל לעסוק בגילויים החדשים של פרשת קצב.

יוסף אלגזי  

 

 

 

21/3/2013