windowssupport.org The Activation Keys and Download Links will be sent directly to the email address associated with your purchase after payment is confirmed. Deliveries are generally completed in 5 - 60 minutes, but may take longer depending on the time of purchase. Office Professional Plus 2016 Key online windows 10 key online office-professional-plus-2013 key parajumpers sale canada goose sale הנאום של לומומבה בטכס הכרזת העצמאות של קונגו - לאופולדוויל, 30 ביוני 1960
מאמרים
היסטוריה, זיכרונות
תרבות
Français English عربى  Etc.

5/7/2010-13/5/2011
 
יוּסֶף חֵלְמִי – שוחר שלום מארץ היאור שביקש לכונן עוד בשנת 1955 שלום בין מצרים וישראל (ב') / קול-קורא לעם ישראל
יוּסֶף חֵלְמִי, שוחר שלום מארץ היאור שביקש לכונן עוד בשנת 1955 שלום בין מצרים וישראל (חלק א')
לזכרו של ראובן רובינק (1991-1914) / היה לנו סיפוק במאבק
לזכרו של ישראל שחק (2001-1933) / ראיון עם שחק משנת 1992 על חוויותיו בשואה, מאת יוסף אלגזי
צו המצפון קורא / יוסף אלגזי (6.9.2001)
פרוטוקול השיחה שניהלו דוד בן-גוריון ותופיק טובי (28 באקטובר 1966)
140 שנה לקומונה של פאריס 1871 / קרל מרקס: הקומונה של פאריס
בועז עברון: איך נהנים מכל העולמות (1978)
50 שנה לרציחתו של פטריס לומומבה / קורות חייו ופעלו
כידון בלבה של אפריקה / שיר שכתב לומומבה / יוסף אלגזי, ינואר 2001
הנאום של לומומבה בטכס הכרזת העצמאות של קונגו - לאופולדוויל, 30 ביוני 1960
מכתבו האחרון של לומומבה מהכלא לרעייתו פּוֹלִין
סרט וידיאו על פרשת רציחתו של לומומבה
האיש שהניח אבן היסוד לכפר מח'ול בגליל / יוסף אלגזי (31.1.2003)
ערן טורבינר: לזכרה של לוחמת למען ספרד הרפובליקנית / דורה לוין, נוכחת !
"החזרה הכללית" באזור א-רוחה ערב יום כיפור 1998 לקראת אירועי-הדמים באוקטובר 2000
גרמני שנתן מחסה למאות יהודים בתוך התופת הנאצי / יוסף אלגזי (גלילי) / "קול העם", 27.9.1964
לזכרו של הקומוניסט סלימאן אלנג'אב (2001-1934) / יוסף אלגזי: כך הם עינו אותו
שרגא עילם: האם מכר בן גוריון את נפשו לשטן ?
65 שנה להפצצה הגרעינית האמריקאית על הירושימה ונגסקי / עדותה של אמא
לזכרה של הקומוניסטית רות לוביץ' / שני קטעים מהאוטוביוגרפיה
בית-הספר הימי שמוסוליני העמיד לרשות חניכי בית"ר
43 שנים וששה שבועות לכיבוש / האיכר הזקן ועץ הזית הקדוש, מאת יוסף אלגזי
43 שנים וחודש לכיבוש / הכחשת ההרס והגירוש בגולן / יוסף אלגזי (מאי 1998)
43 שנים וחודש לכיבוש/ אבא, מה עשיתָ כשהרסו את ביתו של נאדר ? מאת יוסף אלגזי (אפריל 1969)

פטריס לומומבה – 50 שנה לרציחתו

ג) הנאום של לומומבה

          בטכס הכרזת עצמאותה של קונגו, 

לאופולדוויל,  30 ביוני 1960*

 קונגולזים וקונגולזיות

שלחמתם למען העצמאות שניצחה היום -

אני מברך אתכם בשם ממשלת קונגו.

מכולכם, חברים שלי, אתם שלחמתם ללא לאות בשורותינו, אני מבקש להפוך את ה-30 ביוני 1960 מועד מהולל שיישאר חקוק תמיד בליבותיכם; מועד שעל משמעותו תחנכו בגאווה את ילדיכם, כדי שהם בתורם יחנכו על ברכיו את הילדים והנכדים שלהם; מועד המגלם את ההיסטוריה המפוארת של המאבק שלנו למען החירות.

 

עצמאותה של קונגו מוכרזת היום בהסכמתה של בלגיה, מדינה ידידותית עימה אנו מנהלים משא ומשא בתנאים שווים. אף קונגולזי ראוי לשמו לעולם לא ישכח שאת העצמאות הזו הוא השיג במאבק, במאבק יומיומי, במאבק עז ואידיאליסטי, במאבק בו לא חסכנו לא כוחות, לא קורבנות, לא ייסורים ולא את הדם שלנו.היה זה מאבק הכרוך בדמעות, באש ובדם. בכל מאודנו אנחנו גאים בו מאחר והוא היה מאבק נאצל וצודק, מאבק הכרחי כדי לשים קץ לשעבוד המשפיל שנכפה בכוח. זה היתה מנת חלקנו במשך 80 שנות שלטון קולוניאלי. הפצעים שלנו טריים מדי וכואבים מדי כדי שנוכל להדחיקם מזיכרוננו.

מנת חלקנו היתה העבודה מפרכת שבתמורתה שולם שכר שלא איפשר לנו לאכול לשובע, להתלבש או לשכן את עצמנו כיאות ולגדל את ילדינו כמו יצורים היקרים לנו. סבלנו לעג, גידופים, מכות אותם היינו חייבים לשאת בוקר, צהריים וערב מאחר והיינו כושים. מי ישכח כי אל שחור פנו בלשון יחיד "tu", ולא כמו אל ידיד בלשון "vous" המכובדת והבלעדית רק ללבנים?  

סבלנו מגזל האדמות שלנו באמצעות מסמכים כביכול חוקיים אשר כיבדו רק את הזכויות של החזק יותר. סבלנו מהעובדה שלא שרר חוק אחד לכל, ללבנים ולשחורים, שהיה נוח לראשונים, אכזרי ובלתי אנושי לאחרונים. נרדפנו בצורה אכזרית בעוון השקפות פוליטיות או אמונות דתיות. גולים  במולדתנו,  גורלנו היה גרוע מהמוות עצמו. היינו מודעים לכך שללבנים בערים היו וילות מפוארות, ואילו לשחורים היו בקתות חרבות; לכך שלשחורים לא הותר להיכנס לבתי הקולנוע, לאכול במסעדות, לבקר בבתי המסחר שהיו מיועדים רק לאירופאים;  לכך ששחור הפליג בירכתיים של סירה לרגליו של לבן שישב בתא מפואר.

בסיכום, מי מאיתנו ישכח את מטחי היריות שבעקבותיהם  נפלו רבים מאחינו, את מרתפי בתי הכלא אליהם הושלכו אלה שלא נכנעו למשטר הדיכוי והניצול ?   

מכל אלה, אֵחַי, סבלנו מאוד. גם אנחנו - שהצבעתכם הפכה אותנו לנציגיכם הנבחרים כדי להנהיג את ארצנו היקרה, סבלנו בגופנו ובליבנו מהדיכוי הקולוניאלי. אנחנו מכריזים בפניכם: מכאן ואילך, כל אלה באו אל קצם.

אחי, אחיותי, יחד נתחיל מאבק חדש, מאבק נאצל שיוביל את ארצנו לשלום, לשגשוג ולגדוּלה. יחד נכונן צדק חברתי ונבטיח שכל אחד מאיתנו יקבל גמול צודק עבור עמלו. אנחנו נראה לעולם מה מסוגל אדם שחור לעשות כאשר הוא עובד בתנאים של חרות. אנחנו נהפוך את קונגו למרכז זוהר של אפריקה כולה. אנחנו נדאג לכך שבני מולדתנו ייהנו מפירות אדמותיה. אנחנו נבחן מחדש את כל חוקי העבר ונחוקק חוקים חדשים שיהיו צודקים ונאצלים.

ולמען כל אלה בני מולדתי היקרים, היו בטוחים שנוכל לסמוך לא רק על כוחותינו הכבירים ועל אוצרות הטבע העצומים שלנו, אלא גם על הסיוע של מדינות זרות רבות מהן ניאות לקבל את עזרתן כל עוד היא תהיה הוגנת ולא תשאף לכפות עלינו מדיניות כלשהי. בזה האופן, הממשלה שלי תהפוך את קונגו החדשה לארץ עשירה, חופשית ומשגשגת. אני מבקש מכולכם לשכוח מכל היריבויות השבטיות המתישות אותנו והעלולות לגרום שמדינות זרות יבוזו לנו. אני מבקש מכולכם לא להירתע מפני כל קורבן שיידרש כדי להבטיח את הצלחת מפעלנו המפואר.

עצמאותה של קונגו מהווה צעד מכריע לקראת שחרורה של כל יבשת אפריקה. ממשלתנו החזקה, הלאומית והעממית, תביא ברכה לארץ הזו. אני קורא לכל האזרחים הקונגולזים, גברים, נשים וילדים, להירתם לעבודה כדי ליצור כלכלה לאומית משגשגת אשר תבטיח את עצמאותנו הכלכלית.

תהילת נצח ללוחמים למען השחרור הלאומי !

תחי העצמאות והאחדות של אפריקה !

תחי קונגו העצמאית והריבונית !

-----------------

* הנאום של לומומבה בקולו בטכס הכרזת העצמאות:

http://dai.ly/gN9bY7

 

 

 

 

 

 

 

 

17/1/2011