windowssupport.org The Activation Keys and Download Links will be sent directly to the email address associated with your purchase after payment is confirmed. Deliveries are generally completed in 5 - 60 minutes, but may take longer depending on the time of purchase. Office Professional Plus 2016 Key online windows 10 key online office-professional-plus-2013 key parajumpers sale canada goose sale היו זמנים... ולא כל כך רחוקים - מלחמה ידידותית לסביבה / יוסף אלגזי
מאמרים
היסטוריה, זיכרונות
תרבות
Français English عربى  Etc.

5/7/2010-13/5/2011
 
יוּסֶף חֵלְמִי – שוחר שלום מארץ היאור שביקש לכונן עוד בשנת 1955 שלום בין מצרים וישראל (ב') / קול-קורא לעם ישראל
יוּסֶף חֵלְמִי, שוחר שלום מארץ היאור שביקש לכונן עוד בשנת 1955 שלום בין מצרים וישראל (חלק א')
לזכרו של ראובן רובינק (1991-1914) / היה לנו סיפוק במאבק
לזכרו של ישראל שחק (2001-1933) / ראיון עם שחק משנת 1992 על חוויותיו בשואה, מאת יוסף אלגזי
צו המצפון קורא / יוסף אלגזי (6.9.2001)
פרוטוקול השיחה שניהלו דוד בן-גוריון ותופיק טובי (28 באקטובר 1966)
140 שנה לקומונה של פאריס 1871 / קרל מרקס: הקומונה של פאריס
בועז עברון: איך נהנים מכל העולמות (1978)
50 שנה לרציחתו של פטריס לומומבה / קורות חייו ופעלו
כידון בלבה של אפריקה / שיר שכתב לומומבה / יוסף אלגזי, ינואר 2001
הנאום של לומומבה בטכס הכרזת העצמאות של קונגו - לאופולדוויל, 30 ביוני 1960
מכתבו האחרון של לומומבה מהכלא לרעייתו פּוֹלִין
סרט וידיאו על פרשת רציחתו של לומומבה
האיש שהניח אבן היסוד לכפר מח'ול בגליל / יוסף אלגזי (31.1.2003)
ערן טורבינר: לזכרה של לוחמת למען ספרד הרפובליקנית / דורה לוין, נוכחת !
"החזרה הכללית" באזור א-רוחה ערב יום כיפור 1998 לקראת אירועי-הדמים באוקטובר 2000
גרמני שנתן מחסה למאות יהודים בתוך התופת הנאצי / יוסף אלגזי (גלילי) / "קול העם", 27.9.1964
לזכרו של הקומוניסט סלימאן אלנג'אב (2001-1934) / יוסף אלגזי: כך הם עינו אותו
שרגא עילם: האם מכר בן גוריון את נפשו לשטן ?
65 שנה להפצצה הגרעינית האמריקאית על הירושימה ונגסקי / עדותה של אמא
לזכרה של הקומוניסטית רות לוביץ' / שני קטעים מהאוטוביוגרפיה
בית-הספר הימי שמוסוליני העמיד לרשות חניכי בית"ר
43 שנים וששה שבועות לכיבוש / האיכר הזקן ועץ הזית הקדוש, מאת יוסף אלגזי
43 שנים וחודש לכיבוש / הכחשת ההרס והגירוש בגולן / יוסף אלגזי (מאי 1998)
43 שנים וחודש לכיבוש/ אבא, מה עשיתָ כשהרסו את ביתו של נאדר ? מאת יוסף אלגזי (אפריל 1969)

 

 היו זמנים... ולא כל כך רחוקים

 מלחמה ידידותית לסביבה

מאת יוסף אלגזי ("הארץ", 31.7.1994)

אם בשנה שעברה התברכנו בטקסים שמשתתפיהם הכריזו בפומבי ובאורח חגיגי על מחויבותם להביא שלום לאזור, הרי השבוע יכריזו נציגים מישראל, מעזה, מירדן ומאוניברסיטת הרווארד שבבוסטון מלחמת חורמה משותפת נגד שני חרקים טורדניים ומסוכנים לבני האדם באזור: הזבובים והיתושים.

זה יקרה בסדנה האזורית לאיכות הסביבה, שתיפתח מחר בטאבה ותעסוק בבעיות ובנזקים שהתרבותם המסיווית של זבובים ויתושים גורמת לאנשים, לסביבה ולכלכלה משני צדי הירדן וברצועת עזה. בכנס תוצג תוכנית נגד שני מפגעים אלה, שהכינו צוותים בראשותם של פרופ' יואל מרגלית מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, ד"ר מונזר חדאדין מירדן, ד"ר ג'מאל סאפי, מנהל המכון למחקר ולהגנת הסביבה בעזה, ופרופ' אנדרו שפילמן מאוניברסיטת הרווארד.

את המצב שיצרה התרבותם של הזבובים והיתושים באזור מגדיר פרופ' מרגלית קטסטרופלי. במקומות שיש בהם חומר אורגני מתפרק, שדות שהתוצרת החקלאית בהם נרקבת, סוגי זבל שונים המשמשים לדישון גידולים חקלאיים ומזבלות פתוחות, הזבובים מתרבים במהירות. ובחודשים אוגוסט-אוקטובר של השנה מגיעה תפוצתם לכמויות אדירות. לאורך הגבול - מנאות הכיכר בצפון ועד לים סוף בדרום - אפשר לראות כמויות אדירות של זבובים הנפרשות ויוצרות קירות צפופים. פרופ' מרגלית מספר כי מאות מלכודות זבובים, בנפח של 10 ליטר כל אחת, מתמלאות בקלות בחודשי הקיץ.

הזבובים הם מפגע בריאותי וסביבתי חמור. הם אחד הגורמים העיקריים להפצת מחלות עיניים ומחלות מעיים הגורמות שלשולים קשים. בשל מזג האוויר החם שבאזור, סובלים רבים מהלוקים במחלת מעיים גם מאיבוד נוזלים ומהתייבשות.

הזבובים גם מציקים מאוד לחולים במחלת העור (פסוריאזיס), הבאים בין השאר מאירופה ומארה"ב לטיפול באזור ים המלח.

אשר ליתושים, אלה מתרבים בעיקר במעיינות מים פתוחים, במקווי מים, בביצות ובמי שופכין גלויים. הם מצויים בשפע לאורך בקעת הירדן, באגם החולה, בים המלח, באזור אילת ובעזה, והנפוץ שבהם הוא היתוש מסוג אנופלס. יתושים, יש לזכור, מעבירים את פלסמודיום הקדחת, מחולל מחלת המלריה. נוסף על כך, עקיצותיהם גורמות אצל אנשים רבים לפצעים ולעליית חום הגוף.

המניעים למלחמה נגד הזבובים ונגד היתושים הם לא רק בריאותיים וסביבתיים, כי אם גם כלכליים. באזור ים המלח, למשל, עלולים שני המפגעים האלה להרוס את ענף התיירות. שלושת הצדדים הנוגעים בדבר, כלומר הסובלים מן המפגעים - הישראלים, הירדנים והפלשתינאים - כבר הבינו כי מלחמה נפרדת, כל אחד בשטחו שלו, ככל שתהיה מוצלחת, לא תהיה יעילה כשלעצמה אם השכנים לא יילחמו במקביל. כך צמח הרעיון לקבוע תוכנית למלחמה משותפת. המתכננים מקווים להתגבר באמצעותה על המפגע התברואי-סביבתי, לשפר את רמת החיים של התושבים והתיירים וליצור תנאים טובים יותר לפיתוח כלכלת האזור.

ביסוד ההצעה המשותפת שהכינו מרגלית, חדאדין, סאפי ושפילמן מונחים שני עקרונות מרכזיים: האחד, התנגדות לשימוש בחומרי ריסוס כימיים, והשני, מלחמה במפגעי הזבובים והיתושים ב"שיטות ידידותיות לאדם ולסביבה", כהגדרתו של פרופ' מרגלית.

מזמן הגיעו מומחים למסקנה, שחומרי ריסוס כימיים הם יקרים מאוד ועם הזמן הולכים ומתייקרים; הם מותירים במזון ובסביבה עקבות מצטברים, העלולים להתגלות כרעילים ומסוכנים; והם מפתחים אצל הזבובים ואצל היתושים תנגודת, ההופכת את המלחמה בהם בחומרי ריסוס כימיים לבלתי יעילה, יקרה ומסוכנת לבני האדם ולסביבה. "כתוצאה מהתנגודת שהזבוב מפתח, עלולה פגיעתו להיות קשה יותר ומסוכנת יותר", מסביר פרופ' מרגלית.

ואלה הצעדים שיינקטו במלחמה במפגעי הזבובים, על פי התוכנית שתידון בכנס בטאבה: שיפור ההיגיינה הכללית; ריסוס הזבובים בהורמונים המעקרים אותם, מונעים את התרבותם וגורמים למותם; שימוש במלכודות; כיסוי מצבורים של זבלי פרות ועופות, המשמשים חומרי דישון, ביריעות פלסטיק שחור, והרחקת תוצרת חקלאית נרקבת על ידי קבורה או שימוש בשיטות קומפוסטיזציה. אמצעי נוסף הוא הדברה ביולוגית על ידי פיתוח ויצירה של אויבים טבעיים של הזבובים, ובהם, למשל, צרעות טפיליות, שאפשר לגדלן בתנאי מעבדה ולשלוח אותן לחסל את הזבובים בעודם בשלב הגולם. בתחום זה מציין פרופ' מרגלית את חלקו של ד"ר אברהם הברון מקיבוץ בארי, חבר המחלקה למדעי החיים באוניברסיטת בן גוריון.

אשר למלחמה נגד היתושים - הפרויקט מציע צמצום של שטחי מים גלויים, צמצום החומרים האורגניים במי שופכין, הרחקת הצמחייה מתעלות לניקוז מים וכן הדברה ביולוגית של זחלי היתושים באמצעות חיידק "ישראלי". חיידק זה מוחדר למים, כנוזל או כאבקה, ובהגיעו לקיבת הזחלים הוא הופך לרעלן והורג אותם.

החיידק, שבודד לפני 15 שנים בידי פרופ' מרגלית, נמצא זה שנים בשימוש נרחב של ארגון הבריאות העולמי והתגלה כיעיל מאוד בהדברת יתושים. בשנה האחרונה השתמשו בו מפעלי ים המלח והצליחו להדביר בעזרתו כמויות גדולות של זחלי יתושים.

בחזית למען השכנת שלום באזור יאסרו איפוא מלחמה, יחד, מדענים ישראלים, פלשתינאים וירדנים על אויבים שהם זעירים בגודלם, אך מאיימים על בריאותם ועל רווחתם של בני האדם באזור.

--------------

על-פי דרישת מו"ל "הארץ" : "ההעתקה אסורה ללא אישור מראש: כל הזכויות שמורות ל"'הארץ'.

19/12/2011